Zeneszerzés profi zeneszerkesztő szoftverrel
Varga Nadin
2025-04-29
241
>14
nehéz
letöltés
megosztás

A Cubase zeneszerkesztő az egyik legnépszerűbb profi zeneszerkesztő program, amivel virtuális hangszerek segítségével komponálhatunk pár szólamú, vagy akár zenekari műveket is. Ezeket a szoftverben lejátszhatjuk vagy exportálhatjuk hangfájlba, amit később felhasználhatunk más programokba, videókban. A tutorialban az alapokat mutatom meg a „Kis kece lányom” népdal egyik zongora feldolgozásom részletének elkészítésével.

1. lépés Cubase telepítése

A Cubase zeneszerkesztő szoftver 60 napos kipróbálható verzióját erről a linkről lehet letölteni: https://www.steinberg.net/cubase/trial/.

2. lépés SpitFire audio ingyenes hangszerek (VST)

Ahhoz, hogy meg is szólaljanak a beírt hangok, szükségünk lesz egy Virtuális hangszerre (VST-re). Az egyik ingyenes hangszergyűjtemény a SpitFire Audio cég BBC zenekari szoftvere és a LABS kiegészítője, amit itt lehet letölteni: https://www.spitfireaudio.com/pages/free-instruments.

3. lépés A Cubase kezelőfelület alapjai

A szoftver alapvető kezelőfelülete, ütemek, sávok, tempó, lejátszó vezérlés.

4. lépés Sávok

Több sávot is létrehozhatunk és minden sávban kiválaszthatunk egy VST-t (virtuális hangszert).

5. lépés Dobozok

A sávokban létrehozhatunk dobozokat, ezekbe kerülnek a hangjegyek. 

6. lépés Hangok beírása a dobozba

Egy dobozra duplán kattintva beléphetünk a szerkesztőjébe. A ceruzával új hangokat tudunk beírni, a nyíllal pedig a meglévőket tudjuk módosítani. A hangok balról jobbra lesznek lejátszva, a magasságuk pedig függőlegesen látható: alul vannak a mély, felül a magas hangok.

7. lépés Doboz duplázása, hangjegyek

Az ALT billentyű segítségével lemásolhatunk egy teljes dobozt, így nem kell beírni az ismétlődő ütemeket egyesével. Ha a doboz szerkesztőjében a nyíllal kijelölünk hangokat, akkor a ctrl+c (másolás) és a ctrl+v (beillesztés) segítségével szintén lemásolhatjuk a hangokat.

8. lépés Több szólam egy sávon belül

Egymás alá vagy fölé több hangot is írhatunk és ezeket a szoftver egyszerre fogja lejátszani, így lehet több szólamot készíteni egy sávon belül. Az, hogy ez hogyan szólal meg, a VST-n múlik, például legato-t választva egy hegedűnél előfordulhat, hogy csak egy szólamot tud megszólaltatni, de a zongorával ilyen problémánk nem lesz.

9. lépés A Kis kece lányom Cubase-zel

Ebben a videóban a "Kis kece lányom" népdalt dolgoztam fel 5 variációban és exportáltam ki. A megjelenítéshez egy másik szoftvert használtam.

10. lépés Zenekari darabok Cubase-el

A Cubase-zel lehet nagy zenekari darabokat is készíteni. A versenyre beadott darabom a Falcon Patrol 2 például több, mint 25 sávból áll. Ahhoz, hogy valósághű hangot kapjunk, a végén nagyon sok apró finomítást kell beállítani, például az egyes hangok hangerejét, artikulációt, a sávokat pedig keverni, majd masterelni kell. Azonban az élő zenekari előadást semmi sem pótolhatja!