Hogyan készíts egy 3D- s játékot?

Mindig is 3 dimenziós játékokat akartál csinálni? Most ennek a leírásnak a segítségével megteheted! Ez egy bonyolult és időigényes munka, akár több hónapot is igénybe vehet, hogyha csak hobbiként napi kb 1 órát dolgozol rajta. Egy egyszerű 3D-s játékot fogsz elkészíteni a leírás segítségével, a Godot játékfejlesztő programban, illetve a Blender 3D modellező program használatával. Ezeknek az alap működésének ismerete nagyon ajánlott, de ezek nélkül is persze lehet készíteni egy játékot. A lejjebb található linkeken lehet megtanulni az alapokat. Angol tudás nagyon fontos, ha bármi hiba van a kódban, valamit nem értesz, angolul majdnem mindig megtalálod a választ, magyarul nem, illetve a Godotnak és a Blendernek is angolul van csak értelme, ahogy a tutorialoknak is.

1. lépés Tervezés

A játékkészítés első fázisa, itt fontos a kreativitás, a megvalósíthatóságra való gondolás, egy-két a játékhoz különleges mechanika, vagy kinézet kitalálása (ez első egy-két játéknál nem annyira fontos), a játék nézetének kitalálása (FPS, TPS, felülnézetes 3D stb.…). Ez a legegyszerűbb fázis, tényleg csak pár dologra kell figyelni, főleg arra, hogy mennyire megvalósítható (például egy óriási multiplayer lövöldözős játékot szinte lehetetlen egyénileg megcsinálni).

2. lépés Prototípus (tutorial)

A második fázis a prototípus készítése. Ha ez az egyik első játék, amit készítesz, ajánljuk, hogy az alapja (a prototípus) egy már meglévő tutorial legyen. Mi is ezt csináltuk az első két játékunknál, így könnyű belekezdeni egy projektbe.

3D FPS (First Person Shooter) alapok tutorial, két nagyon jó youtubertől:

LegionGames (lényegre törőbb, de ha elakadsz nehezebb lehet megérteni)

https://youtu.be/A3HLeyaBCq4

Lucky (hosszabb, lassab tempójú, könnyebben megérthető)

https://youtu.be/xIKErMgJ1Yk

3D TPS (Third Person Shooter, nem feltétlen shooter, lehet ez bármilyen kívülnézetes (third person) játék alapja) két nagyon jó youtubertől

Lucky (hosszabb, lassab tempójú, könnyebben megérthető)

https://youtu.be/EP5AYllgHy8

Gwizz (Rövidebb, lényegretörőbb, de kevésbé megy bele a részletekbe)

https://youtu.be/j_rf8zc5kTE

3D Top Down Shooter (felülnézetes lövöldözős játék) a legközelebbi új (Godot 4.0-ás) tutorial Lucky-tól van, illetve egy régebbi is van Age of Asparagus-tól.

Lucky: https://www.youtube.com/watch?v=0T-FMkSru64

Elavult: https://www.youtube.com/playlist?list=PLaGRTLvEbVzyUMwjUPgrreyRE3AY8jhOK

3. lépés Készítés 1. // GODOT

Mi is Godotban csináltuk az eddigi 3 játékunkat, ez egy ingyenesen elérhető, egész könnyen megtanulható játékfejlesztő program (game engine). Hasonló, de nem olyan híres, mint a Unity, amit viszont nem ajánlunk, mivel új változtatásaival nagyon kiszúrt a közösséggel, fizetni kell bizonyos eladási példányok után, és még több probléma is van vele. Ezért nagyon ajánljuk a Godot-ot, mivel mostmár a 4.0-ás kiadással alkalmas lett jó 3D-s játékok készítésére is. Itt van pár videó, ami elmagyarázza az alapokat

Az Editor elmagyarázása: https://youtu.be/L2D1kT8zOrw

A fenti videók akkor a legjobbak, hogyha legalább egy játékot (vagy prototípust) elkészítettél már, de itt egy nagyon jó tutorial a legelső 2D-s játékodra: https://youtu.be/GwCiGixlqiU

Továbbá nagyon jó youtuberek, akiktől mi is sokat tanultunk: GDQuest; Garbaj; Lucky; Heartbeast; Kidscancode; FinePointCGI; Godot Tutorials

4. lépés Készítés 2. // BLENDER

Mi Blenderben csináltuk meg a grafikáját a játékunknak, ami egy ingyenes, egyszerűen megtanulható 3D modellező szoftver. A kiindulási alapként egy kockát használ, de hozzá lehet adni gömböket, lapokat, pontokat, amit majd átalakíthatsz más formákká. Majd rátehetsz egy textúrát. A Blendernek van magyar változat, ha nem tudsz jól angolul, de nem ajánljuk, mert érdekesen van lefordítva és az angol változatot is teljesen jól meg lehet érteni. Itt van pár link, ami nagyon jól és egyszerűen elmagyarázza az alapokat:

https://youtu.be/B0J27sf9N1Y?si=BEN-F3EDT1zBzKrC

https://www.youtube.com/playlist?list=PLjEaoINr3zgEPv5y--4MKpciLaoQYZB1Z

5. lépés Kiadás

Ha kész van a játék jöhet a bugok kijavítása, discordon vannak lelkes emberek, akik ingyen letesztelik a játékot és megtalálják benne a bugokat. Ha ez megvan ki lehet adni a játékot a kiválasztott platformra (telefon, pc).

Erre itt egy nagyon jó tutorial (kicsit régi, de csak pár dolog más, telefonra sokkal nehezebb kiadni mint PC-re!!):

Androidra exportálás: https://youtu.be/vbJLbrdvVHk

Windowsra exportálás: https://youtu.be/zKq25lXlsUE

Telefonon google playre feltölteni 10.000 forint egy játékot, ami elég jó ár. Ios-re és számítógépre (steam-re) 40.000 forint, ezért inkább gépen itch.io-ra érdemes feltölteni, ami teljesen ingyenes weboldal, de kevésbé profi és ismert, mint a steam. Ha ez megvan, érdemes erre vagy a C3-hoz hasonló versenyekre nevezni mert nagyon jól meg lehet vele hirdetni a játékot és mindenki kedves. Köszönjük hogy elolvastad, reméljük tudtunk segíteni, a mi munkáinkat megtalálhatjátok Twitteren, Discord szerverünkön, játékainkat letöltheted itch.io-n, mind az alábbi linkeken:

https://linktr.ee/Lavrux

https://linktr.ee/PlutoniumGameStudio